Foutje bedankt! Hoe handelshuis Knight ruim $450 miljoen verliest in slechts 45 minuten vanwege een softwarebug. Velen vragen zich af of Knight zijn systemen wel voldoende heeft getest. Getuige de megaschade blijkbaar niet.

Aandelenmarkten worden steeds meer gedomineerd door geavanceerde high-speed handelssystemen. Maar Wall Street firma’s en regelgevers hebben slechts enkele eenvoudige oplossingen voor dergelijke problemen, die grote gevolgen kunnen hebben.
Automatische tradingsoftware kan omgaan met zeer grote hoeveelheden transacties in slechts milliseconden, iets wat door menselijke handelaren nooit kan worden gedaan. Maar tegenover deze voordelen staat wel een groot nadeel met een bepaalde kostprijs: aandelenmarkten zijn uitgegroeid tot een wirwar van beurzen, market makers, hoge-frequentie handelaren en traders die met behulp van verschillende systemen onverwachte bewegingen kunnen veroorzaken.

‘Flash Crash’ van mei 2010
Kunt u zich de ‘Flash Crash’ van mei 2010 nog herinneren? De Amerikaanse beurzen kelderden op onverklaarbare wijze met procenten tegelijk. Dit werd veroorzaakt door technische problemen, die grote schade aanrichtten. Dit soort problemen met dramatische gevolgen, worden steeds waarschijnlijker gezien het feit dat veel marktparticipanten onder druk in de kosten snijden, wat ten koste gaat van controlemechanismen.
Nog meer technologische debacles
BATS Global Markets was ook de dupe van een technische storing: BATS’ eigen ‘ initial public offering’ kon niet worden afgerond vanwege een technisch probleem.
Faceflop
Ook het debuut van Facebook was geen succes: de vertraging van de beursgang van Facebook als gevolg van technische storingen, kostte tientallen miljoenen dollars, terwijl het Zwitserse UBS meer dan $350 miljoen verloor met aandelen Facebook. De Nasdaq werd als schuldige aangewezen.
Kenners beweren dat regelgevers relatief eenvoudige stappen kunnen ondernemen, zoals mechanismen om de aandelenhandel te stoppen zodra prijslimieten en/of handelsvolumeslimieten
Knight vecht tegen déconfiture
De computerstoring van handelshuis Knight is met een prijskaartje van een half miljard dollar een dure grap. In de afgelopen dagen verdampte al 80% van de waarde van het bedrijf. Knight moet dus vechten voor z’n voortbestaan.
De komende dagen zijn cruciaal voor het handelshuis. Kan het bedrijf het vertrouwen van de markten niet herstellen, dan is de kans klein dat het nog geld kan aantrekken om de schadeclaims te betalen
Te laat voor Knight: Good (K)night
Een ding is duidelijk: het financiële systeem is veel complexer geworden dan het tien jaar geleden was en het vinden van oplossingen voor de markt problemen is niet gemakkelijk. Ook komt er (snel) een oplossing , dan zal het waarschijnlijk toch niet op tijd zijn voor Knight.
Vrijdag was het aandeel in herstel: een winst van niet minder dan 56% naar $4,05. Knight is gered of is dit slechts een ‘dead cat bounce’?
U kunt uw ideeën, suggesties en tips mailen naar info@optieacademy.nl
Harry Klip en Jan Robert Schutte